Azja jest kontynentem, który dla każdego skrywa coś w zanadrzu niezależnie od tego, jaki typ podróżowania czy wypoczynku preferuje turysta. Sushi w Japonii, luksusowe hotele w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, piękne filipińskie plaże, bogato zdobione świątynie w Wietnamie czy krystalicznie czysta, turkusowa woda w Tajlandii. Azjatyckie kraje są pełne skarbów, które docenią zarówno ci preferujący opalanie się i pływanie w oceanie, jak i żądni przygód globtroterzy, odkrywający niezwykłe zabytki i próbujący lokalnych kuchni. Wybierając się na ten wschodni kontynent, nie można jednak zapomnieć o czyhających tam zagrożeniach.
Szczepienia zalecane przed wyjazdem do Azji
Niezależnie od tego, w jaki rejon egzotyczny Azji się wybieramy, WHO – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciw żółtaczce typu A i B, durowi brzusznemu, cholerze, błonicy, tężcowi, wściekliźnie i japońskiemu zapaleniu mózgu. W przypadki wątpliwości najlepiej skonsultować niezbędne szczepienia z lekarzem medycyny podróży, który zapewni aktualne informacje na temat zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. Warto wiedzieć, że obecnie są dostępne szczepionki, którymi można się zaszczepić w przyjazny sposób np. wypijając ją lub połykając kapsułki – tak jak witaminy. Takie szczepionki (np. Dukoral , Vaxchora i Vivotif) znajdziecie Państwo w aptekach i w punktach szczepień.
W niektórych krajach, na przykład na Filipinach, wymagane jest również okazanie udokumentowanego potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę od podróżujących z rejonów endemicznego występowania choroby (Afryka, Ameryka Południowa). Oznacza to, że jeśli przed przyjazdem na Filipiny planujemy przebywać w tych krajach, zalecane jest podjęcie decyzji o szczepieniu z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination).
Zagrożenie malaryczne – medycyna podróży w Azji
W wielu azjatyckich krajach – Chinach, Korei Południowej, Birmie, Filipinach, Indonezji, Kambodży, Laosie, Malezji, Tajlandii, Timorze, Wietnamie, Afganistanie, Bangladeszu, Bhutanie, Indiach, Nepalu, Pakistanie, Tadżykistanie, Omanie, Jemenie, Iranie i Arabii Saudyjskiej – występuje mniejsze lub większe zagrożenie malaryczne. Czasem istnieje ono tylko przez określone okresy w ciągu roku lub zanika w bardziej zurbanizowanych rejonach. Nie zmienia to faktu, że należy zachować szczególną ostrożność wybierając się do wymienionych państw.
Przed ich odwiedzeniem rekomendowana jest chemioprofilaktyka malaryczna środkami takimi jak) Arakoda l(Tafenochina) lub Falcimar( Atovakwon/Proquanil), które stosowanie zaczyna się przed wyjazdem w rejon malaryczny, kontynuuje się przyjmowanie leku w trakcie pobytu oraz kończy dopiero od tygodnia do czterech tygodni po powrocie. Konieczna jest konsultacja z lekarzem najlepiej specjalistą aby dobrać optymalną formę profilaktyki. Nie zapominajmy o podstawowowej formie ochrony przed komarami , które przenoszą malarię!!!! Konieczny jest dobry i bezpieczny środek odstraszający owady ( repelent) np. na bazie Ikarydyny 20% Moskito Guard.
Denga w krajach Azji Południowo-Wschodniej
W Tajlandii i na Filipinach zagrożeniem jest gorączka krwotoczna denga, dla której typowe są wymioty, powiększenie wątroby oraz wybroczyny krwawe na kończynach, okolicy lędźwiowo-krzyżowej i twarzy. Denga stanowi najczęstsze rozpoznanie u chorych z gorączką po powrocie z Azji, a przenoszona jest przez komary z rodzaju Aedes, aktywne głównie w ciągu dnia zarówno w regionach wiejskich, jak i w miastach Azji.
Zapobieganie chorobom przenoszonym przez komary
Poza chemioprofilaktyką niezwykle istotne podczas przebywania w rejonach malarycznych i tych, gdzie istnieje ryzyko zarażenia dengą, wirusem Zika, żółtą gorączką czy japońskim zapaleniem mózgu jest stosowanie środków zapobiegawczych – repelentów o udowodnionym działaniu na bazie ikarydyny ( Moskito Guard), zwracanie uwagi na obecność moskitier i siatek ochronnych w oknach i drzwiach pomieszczeń, w których nocujemy oraz noszenie odpowiedniej odzieży z długimi rękawami i nogawkami. Ochronne ubrania mogą być nasączone środkiem owadobójczym, co dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa w podróży, chroniąc przez wieloma chorobami przenoszonymi przez insekty. W przypadku wystąpienia objawów zarażenia należy niezwłocznie zgłosić się do jednej z miejscowych placówek medycznych, która z pewnością udzieli potrzebnej pomocy. W podręcznej apteczce znaleźć powinny się środki odkażające rany, leki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe oraz skuteczne repelenty w balsamie, atomizerze lub w formie chusteczek.
Choroby infekcyjne u podróżnych – działania profilaktyczne
W Azji niestety powszechne są złe warunki sanitarne, które mogą powodować zakażenia pokarmowe. Biegunka jest niezwykle powszechna wśród turystów – największym zagrożeniem są Indie. Aby uniknąć infekcji, należy unikać picia wody z kranu oraz napojów z lodem oraz spożywać pokarmy wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, najlepiej po obróbce termicznej lub obraniu. Zalecane jest zwrócenie uwagi na częste mycie rąk, unikanie konsumpcji niepasteryzowanych produktów mlecznych oraz lodów lokalnej produkcji oraz zakupu żywności od ulicznych sprzedawców. Dlatego ważne jest szczepienie przeciwko durowi brzusznemu , cholerze oraz stosowanie skutecznych probiotyków np.OMX Dr.Ohhira – które świetnie sprawdzają się w tropikach ze względu na swoją termostabilnoć.
Więcej wiadomości na stronie www.medycynatropikalna.pl