Przejdź do treści
Strona główna » Grzybobranie-kleszczobranie – jak skutecznie chronić się przed kleszczami podczas wyprawy na grzyby?

Grzybobranie-kleszczobranie – jak skutecznie chronić się przed kleszczami podczas wyprawy na grzyby?

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami podczas wyprawy na grzyby

Druga połowa września to czas, w którym pojawia się coraz więcej grzybów, a zapaleni grzybiarze wyruszają na łowy do lasu. Niestety, nie są oni jedynymi przystępującymi do ataku – na łonie natury czekają na nich kleszcze. Wbrew powszechnemu przekonaniu, kleszcze nie spadają z drzew – czyhają głównie w trawach i mchu, czyli miejscach, które wielbiciele grzybobrania przeczesują w poszukiwaniu najdorodniejszych okazów grzybów. Jak skutecznie chronić się przed kleszczami i wrócić z wyprawy z koszykiem pełnym grzybów, a nie intruzami wbitymi w skórę?

Odpowiedni ubiór – połowa sukcesu w prewencji przed kleszczami

Każdy, kto ma zamiar spędzić w lesie kilka godzin w poszukiwaniu grzybów, powinien się przygotować na warunki tam panujące i podjąć pierwsze kroki w celu ochronienia się przed atakiem groźnych pajęczaków. Przede wszystkim, grzybiarz powinien odsłaniać możliwie jak najmniej skóry. Kleszcze lubią wgryzać się w ciepłe, wilgotne miejsca, takie jak głowa, pachy, przestrzeń za uszami, zgięcia w łokciach, doły pod kolanami czy okolice krocza – dlatego szczególnie istotne jest chronienie tych partii długimi rękawami, nogawkami i nakryciami głowy. Zalecane są wysokie buty lub kalosze oraz kurtka zapięta pod szyją, która jest dodatkowo wyposażona w ściągacze w pasie i na rękawach – uniemożliwią one kleszczom swobodne wejście pod ubranie. Ponadto głowę należy chronić czapką lub kapturem, a nogawki długich spodni wsadzić w skarpety lub buty. Dodatkowo najlepiej wybierać jasną odzież – dzięki temu szybciej można dostrzec na niej ciemny punkt i pozbyć się kleszcza z ciała, zanim znajdzie on dogodne miejsce do wbicia się w skórę.

Dobrze jest zaimpregnować ubranie, skarpetki, buty i plecak roztworem 1% permetryny. Będzie ona dostępna już w przyszłym roku pod nazwą TEXKILL.

Repelenty na owady – skuteczna ochrona przed kleszczami, komarami i meszkami

Uciążliwe owady potrafią skutecznie odebrać radość z wycieczek do lasu i zepsuć nawet najbardziej udane grzybobranie swędzącymi ukąszeniami. Dyskomfort nie jest jednak jedynym, czym kleszcze, komary i meszki mogą uprzykrzyć nam życie – przenoszą one bowiem wiele niebezpiecznych chorób, których skutki w najgorszym wypadku będziemy odczuwali do końca życia. Kleszcze mogą zarazić człowieka chorobami takimi jak borelioza, riketsjoza, tularemia oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Większość z nich rozpoczyna się grypopodobnymi objawami, przez co są trudne do zdiagnozowania. Niestety choroby te mogą mieć bardzo ciężkie skutki, a w niektórych przypadkach nawet zakończyć się śmiercią, dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczanie się przed kleszczami.

Kleszcze to także niebezpieczeństwo dla naszych czworonożnych przyjaciół – kotów i psów. Babeszjoza to choroba przenoszona przez kleszcze, która jest śmiertelnym zagrożeniem dla psów.

Obecnie najskuteczniejszymi środkami na kleszcze są balsamy i spraye zaprojektowane specjalnie w tym celu, które działają nawet do 8 godzin. Innowacyjną metodą ochrony są chusteczki nasączone preparatem odstraszającym, które pozwalają na dokładne rozprowadzenie go w każdych warunkach. Szczególnie dobrze sprawdzają się u dzieci. Produkty te z powodzeniem odstraszają kleszcze, komary i meszki za pomocą substancji czynnej – ikarydyny, która jest całkowicie bezpieczna również dla dzieci od drugiego roku życia. Dzięki temu na grzyby może wybrać się cała rodzina, nie martwiąc się o ukąszenia i zarażenie chorobami. Repelenty sprawiają, że stajemy się nieatrakcyjni dla komarów, kleszczy i innych owadów, dzięki czemu dają nam barierę ochronną na kilka godzin.

Po powrocie z grzybobrania…

Każdorazowo po wróceniu z wyprawy do lasu należy dokładnie obejrzeć całe ciało oraz ubrania, które najlepiej od razu wyprać w 60 stopniach. Jeżeli okaże się, że w skórę wpił się kleszcz, konieczne jest szybkie usunięcie go – w tym celu warto wyposażyć się w kleszczołapki, które pomagają bezpiecznie wykręcić intruza. Zachowanego kleszcza można wysłać do laboratorium, aby sprawdzić, czy jest nosicielem niebezpiecznych chorób. W kolejnych dniach zalecane jest obserwowanie miejsca po ukąszeniu oraz swojego samopoczucia – jeżeli pojawi się wędrujący rumień, gorączka czy osłabienie należy niezwłocznie udać się do lekarza.