Repelenty odstraszające owady to nieodłączny element wyposażenia każdego fana spacerów po lesie, wypadów nad wodę i egzotycznych podróży. Repelenty
w różnej formie – kremu, balsamu, sprayu lub nasączonych chusteczek – skutecznie zniechęcają owady i insekty do zaatakowania nas i ukąszenia lub użądlenia. Ich działanie wynika z obecności środka aktywnego, którego wysokie stężenie efektywnie zapobiega kontaktowi z owadami.
Repelenty powinny przede wszystkim chronić przed kontaktem z insektami oraz być pozbawione działań niepożądanych. Do wyboru mamy głównie preparaty opierające się na jednym z dwóch najpopularniejszych składników aktywnych – ikarydynie lub DEET. Oba z nich to syntetyczne substancje chemiczne powstrzymujące owady od latania i ukąszenia. Który z nich jest lepszy i dlaczego? Poniżej przedstawiamy wady i zalety wymienionych substancji, odpowiadając na to pytanie.
Ikarydyna – skuteczna i bezpieczna substancja odstraszająca owady
Ikarydyna to syntetyczna substancja, która jest skutecznym repelentem na owady. Ikarydyna działa jako odstraszacz na owady poprzez blokowanie receptora węchowego, który jest odpowiedzialny za orientację owadów. To sprawia, że owady mają zmniejszoną wrażliwość na związki produkowane przez organizm ludzki, a co za tym idzie – nie mogą znaleźć ofiary i trudniej im się zbliżyć. Odpowiednio zastosowany preparat z ikarydyną wytwarza na skórze zaporę odstraszającą nieproszonych gości. Repelenty zawierające ikarydynę są skuteczne przeciwko komarom, meszkom, kleszczom i innym insektom.
Repelenty z ikarydyną są bezpieczne dla zdrowia człowieka i nie powodują skutków ubocznych po ich użyciu. Są one również skuteczne przy długotrwałym stosowaniu i nie przyczyniają się do rozwinięcia przyzwyczajenia u owadów. Skuteczność i długość działania preparatu zależy od stężenia ikarydyny, a także od wybranej formuły produktu, którą wybrać można na podstawie preferencji oraz wymaganego czasu ochrony.
W porównaniu z innymi substancjami ikarydyna jest równie efektywna, ale nie podrażnia skóry i jest bezzapachowa. Ikarydyna nie ma także negatywnego wpływu na układ nerwowy ani nie powoduje uszkodzenia materiałów syntetycznych. Może być używana przez dorosłych oraz przez dzieci od 2. roku życia.
DEET – łatwo dostępny dietylotoluamid
DEET działa na podobnej zasadzie co ikarydyna, jednak przy jego używaniu mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne. Nie zaleca się rozpylania środków z DEET
w zamkniętych pomieszczeniach, nie tylko ze względu na nieprzyjemny zapach.
Naukowcy ustalili, że DEET wykazuje działanie neurotoksyczne – może on powodować drżenia mięśni i drgawki, porażać mięśnie układy oddechowe, podrażniać błony śluzowe, oczy i skórę, a także wywoływać ból i zawroty głowy. Stężenie tej substancji,
a także ilość produktu i częstotliwość jego stosowania muszą być dokładnie kontrolowane, jeżeli używa się preparatów zawierających DEET. Jest bezwzględnie zakazany w przypadku noworodków oraz kobiet w ciąży. Ponadto nie powinno się ich stosować u dzieci poniżej 2. roku życia, a do momentu osiągnięcia 12 lat używanie repelentów powinno być w miarę możliwości ograniczane.
Skutki uboczne stosowania preparatu różnią się w zależności od wieku – najbardziej narażone są dzieci. Co więcej, DEET wchodzi w reakcje z tworzywami sztucznymi, powodując ich rozpuszczanie się, nie powinno więc nakładać się go na ubrania wykonane z takich materiałów ani na przedmioty, np. wózki.
Podsumowując, repelenty z ikarydyną skutecznością dorównują preparatom z DEET, jednocześnie będąc dużo bezpieczniejszą opcją dla użytkowników i ich otoczenia. Należy pamiętać o tym, że łączenie ikarydyny z DEET powoduje powstanie toksycznej mieszanki – nie należy mieszać ze sobą różnych repelentów jednocześnie.