Przejdź do treści
Strona główna » Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Sposoby i przydatne narzędzia.

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Sposoby i przydatne narzędzia.

Kleszcz na liściu

Kleszcze każdego dnia czyhają na nas wszędzie tam, gdzie rośnie trawa oraz występują krzaczaste zarośla. Jest to zarówno las, jak i park, łąka, a nawet przydomowe podwórko. Kleszcze to niewielkie stworzenia z rodziny pajęczaków, różnią się wielkością oraz terenem występowania. Jednak każdy z nich jest nosicielem groźnych patogenów dla człowieka. Kleszcz przenosi bakterie i wirusy, wywołujące bardzo poważne choroby, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. Tak naprawdę każdy z nas może złapać kleszcza, spędzając czas na łonie natury. Jak zatem w bezpieczny sposób usunąć żywiącego się kleszcza z naszego ciała? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Czy kleszcze faktycznie są niebezpieczne?

Nie od dziś wiadomo, że kleszcze bytują w trawach i krzakach. Za pomocą zmysłów chemicznych wyszukują swoją ofiarę według ciepła, wilgotności, stężenia dwutlenku węgla oraz potu. Pot, wydzielany przez skórę człowieka zawiera różne aminokwasy, amoniak oraz kwas mlekowy. Kierując się tymi bodźcami chemicznymi, kleszcz lokalizuje swojego potencjalnego żywiciela i poszukuje idealnego miejsca do ssania krwi. Najczęściej są to wilgotne i ciepłe partie ciała, takie jak głowa, pachy czy okolice krocza. Bardzo często wiele osób nawet nie wie, że go ma – kleszcz w swojej ślinie posiada substancje znieczulające. Kleszcze bez zastanowienia można zaliczyć do grona niebezpiecznych stworzeń, które są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób. Z dostępnych statystyk wynika, że co 30 sekund umiera jedna osoba z powodu komplikacji, wywołanych ukłuciem owada. Kleszcze mogą przenosić niebezpieczne wirusy, zapalenia mózgu, boreliozę czy babeszjozę. Należy jednak pamiętać, że nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy. Jeżeli doszło do ugryzienia przez kleszcza, konieczne jest dokładne obserwowanie ciała i sprawdzanie, czy na skórze nie pojawia się charakterystyczny, pierścieniowaty rumień.

W jaki sposób można bezpiecznie usunąć kleszcza? Przydatne narzędzia

Kiedy okaże się, że mamy kleszcza przyczepionego do naszej skóry, należy jak najszybciej go wyjąć. Im dłużej on żeruje, tym ryzyko przeniesienia choroby jest większe. Możesz zrobić to samodzielnie w domu, natomiast warto jest skorzystać z odpowiednich narzędzi, które nie tylko to ułatwią, ale pozwolą na bezpieczne wyjęcie kleszcza z naszej skóry. Przydatne w tej kwestii z pewnością okażą się kleszczołapki.

Kleszczołapki TICK TWISTER to genialny przyrząd do bezpiecznego, samodzielnego usunięcia kleszczy. Pozwala on uchwycić kleszcza bez ściskania i usunąć go ruchem obrotowym. Dzięki wykorzystaniu tego narzędzia masz pewność, że pozbyłeś się pasożyta w całości. W skład zestawu kleszczołapek wchodzi zarówno mniejszy haczyk, do małych kleszczy oraz tych, znajdujących się w trudno dostępnych miejscach, takich jak uszy, jak i duży, do kleszczy o większych gabarytach.

Kleszczołapki TICK TWISTER CLIPBOX to narzędzie do usuwania kleszczy, które zostało opracowane przez lekarza weterynarii. Ten model kleszczołapek nie ściska kleszcza i nie rozczłonkowuje go, co obniża ryzyko zakażenia się chorobami odkleszczowymi. Kleszczołapki z zestawu CLIPBOX umożliwiają szybkie, bezpieczne i samodzielne usunięcie pasożyta z naszego ciała. Zestawy dostępne są w pięknych kolorach, a poprzez swój poręczny kształt możesz zabrać je wszędzie ze sobą – wystarczy, że przyczepisz wybrany zestaw do torebki, plecaka czy paska!

Ostatni, z proponowanych przez nas kleszczołapek to zestaw TRIO. Jest świetnym wyborem dla całej rodziny i pozwala na usuwanie kleszczy nawet u zwierząt. W skład zestawy wchodzi innowacyjny mikro haczyk, który przeznaczony jest do bezpiecznego usuwania najmniejszych kleszczy – larw i nimf. Jego wielkość i niesamowicie precyzyjna szczelinka pozwalają na uchwycenie i usunięcie kleszcza o wielkości 0,04 mm.

Kleszczołapki pozwalają na proste i bezpieczne usuwanie kleszczy ze skóry. Warto jest posiadać w swoim domu taki zestaw, dzięki któremu nie będziemy mogli szybko interweniować. W swojej ofercie posiadamy zarówno kleszczołapki, jak i repelenty najwyższej jakości. Kleszcze to bardzo niebezpieczne stworzenia, dlatego każdy z nas powinien na nie szczególnie uważać.